Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

klt 


Oblíbená alba

Alba, která má klt v oblíbených

reklama

150 fotek, letos v říjnu, 104 zobrazení, 3 komentáře | cestování
O víkendu ve dnech 28. a 29. října 2017 jsme navštívili Hradec Králové a v jeho okolí si prohlédli zahradní železnici v Chlumci nad Cidlinou, zámek v Hradci u Nechanic, kapli Zjevení Páně ve Smiřicích a hospital Kuks.
71 fotek, 5.9.2017, 94 zobrazení, přidat komentář | cestování
KČT Slovan Karlovy Vary - Baltská cesta 2017.
5. září 2017
Lahemaa (v překladu „země zálivů“) je nejrozsáhlejší národní park Estonska, který se rozkládá jen 70 kilometrů na severovýchod od Tallinnu na členitém pobřeží Baltského moře (resp. Finského zálivu) s mnoha poloostrovy a zálivy. Geologicky leží park na vápencové náhorní plošině. Tvoří ho borové a smrkové lesy, řeky, jezera a bažiny.Terén je převážně rovinatý (nejvyšší bod parku má jen 115 metrů). K nejznámějším patří 3,5kilometrová stezka rašeliništěm Viru (Viru Raba), kde jsou k vidění masožravé rostliny – rosnatky. Asi v polovině trasy je vyhlídková věž, která nabízí pěkný výhled do krajiny.
94 fotek, letos v listopadu, 241 zobrazení, 2 komentáře | cestování
První listopadovou sobotu 4. listopadu 2017 směřovaly naše kroky do Doupovských hor. Od zámku ve Stružné jsme se prošli k obnovovanému kostelu Svatobor v Lučinách a putování ukončili v Dubině a následně v Kyselce.
113 fotek, 5.9.2017, 111 zobrazení, přidat komentář | cestování
KČT Slovan Karlovy Vary - Baltská cesta 2017
5. září 2017 - Přírodní park Lahemaa. Název parku znamená v překladu Země zálivů a plně jej charakterizuje. Leží na severovýchodě Estonska v krajích Harjumaa a Lääne-Virumaa (725 km2) při členitém pobřeží Finského zálivu. Hluboké zálivy (Kolga, Hara aj.) oddělují 4 velké dlouhé poloostrovy (Juminda, Vergi, Pärispea a Käsmu) zformované pohyby ledovcových mas. Patří sem i 20 blízkých skalnatých ostrovů. Terén je rovinatý, sem tam s morénovými pahorky a na jihu parku s& tzv. Severoestonským náspem, vápencovou plošinou zvedající se jako lavice několik desítek metrů nad okolní terén, místy se skalisky a čtvrtohorními terasami pod ní.
Půvab parku tvoří množství jezer a vodních toků, dokonce s vodopády. Neobvyklá jsou i kamenná pole (alvars – např. na poloostrově Käsmu) a hlavně obří bludné balvany, které sem kdysi přinesl z dalekého severu ve své náruči ledovec. Území většinou pokrývá les, borový či smrkoborový, s ostrůvky listnáčů. Celých 8% plochy parku tvoří rašeliniště (Pudisoo, Viru, Vanasila aj.). Lesy poskytují prostor velkým savcům (los, prase divoké) i jejich lovcům (medvěd, vlk, rys). Z památek můžete navštívit kamenné hrobky z 1. století, tradiční rybářské vesnice nebo romantické křizácké hrady.
59 fotek, letos v listopadu, 256 zobrazení, 2 komentáře | cestování
Deštivou listopadovou sobotu 11. 11. 2017 jsme se vydali do Krušných hor do okolí Šindelové. Zastavili jsme se u čedičovývh varhan poblíž Rotavy, v Šindelové jsme navštívili meteorologa Rudofta Kovaříka, podívali se na záchranu historické pece na železo a vystoupali ke Kamennému hřibu. Zpět na nádraží v Rotavě jsme prošli kolem zámečku Favorit a pak došli po cyklostezce podél potoka Skřivaň.
100 fotek, 6.9.2017, 137 zobrazení, 1 komentář | cestování
KČT Slovan Karlovy Vary - Baltská cesta 2017.
6. září 2017. Do Ruska jsme přejeli z estonského pohraničního města Narva. Petrodvorec - carský palác označovaný někdy za ruské Versailles. Toto letní sídlo si nechal postavit Petr Veliký na jižním pobřeží Finského zálivu. Okolní lokalita, nazvaná Popovaja myza, je bohatě zásobena vodními zdroji. Právě geniální využití vody se stalo nejtypičtějším rysem areálu známého od konce druhé světové války jako Petrodvorec (původně Petergof). Ten byl slavnostně otevřen v srpnu 1723. Po Petrovi Velikém se do paláce nastěhovala Anna I. Ivanovna, která nechala vybudovat jednu z nejkrásnějších fontán v celém areálu - tzv. Velkou kaskádu. Definitivní podobu celému komplexu dala až dcera Petra Velikého - Alžběta I. Dnes tu můžete obdivovat důmyslný systém fontán a vodotrysků, který ve své době předstihl v dokonalosti i svůj vzor ve Versailles.
79 fotek, letos v listopadu, 181 zobrazení, 1 komentář | cestování
Na státní svátek v pátek 17. listopadu 2017 jsme se už podruhé vypravili na přechod pahorkatiny Džbán. Vyšli jsme z Kozojed přes hradiště Dřevíč do kláštera v Dolním Ročnově a došli přes Třeboc a Hředle do Krušovic.
33 fotek, 6.9.2017, 91 zobrazení, přidat komentář | cestování
KČT Slovan Karlovy Vary - Baltská cesta 2017
6. září 2017 - Kronštadt. Prohlídka Mořské katedrály a pak podvečerní procházka k přístavu.
228 fotek, 7.9.2017, 142 zobrazení, přidat komentář | cestování
KČT Slovan Karlovy Vary - Velká Baltská cesta 2017
8. září 2017 Santk Petěrburk
Z mnoha památek ve městě jsme navštívili pochopitelně jen některé. Baňatých věžiček pravoslavných kostelů je v Petrohradu celá řada, asi nejzajímavější jsou chrám sv. Izáka se zlatou kopulí a krásným interiérem a chrám Vzkříšení Ježíše Krista "Na prolité krvi" (postaven na místě atentátu na Alexandra II.), nezapomněli jsme ani na Kazaňkou katedrálu. Nejstarší budovou ve městě je Petropavlovská pevnost, založená Petrem I. hned v roce 1703 na obranu proti Švédům. Samozřejmě jsme si prohlédli také křižník Aurora, jehož výstřel dal podnět k zahájení revoluce v roce 1917. Celou řadu dalších významných pamětihodností jsme si prohlédli nejen při pěší procházce, ale i z paluby výletní lodičky, kterou jsme se projeli jak po řece Něvě, tak i po vodních kanálech v centru města.
70 fotek, 8.9.2017, 73 zobrazení, 2 komentáře | cestování
KČT Slovan Karlovy Vary - Baltská cesta 2017
8. září 2017. Puškin - první palác zde vznikl už v první čtvrtině 18. století. Později se carevna Alžběta Petrovna rozhodla přebudovat matčino sídlo na monumentální palácový komplex a pojmenovala ho na počest své matky Kateřinský palác. V něm se nachází i proslulá Jantarová komnata. Postupně zde byla ještě zbudována např. Zelená jídelna nebo slavnostní mramorové schodiště. Okolí celého komplexu zdobí parkové úpravy s rybníčkem a památníky, které mají připomínat vítězné bitvy rusko-tureckých válek. Město, které obklopuje celý areál, bylo původně pojmenováno Carskoje Selo. Své dnešní jméno však získalo teprve až v roce 1937, kdy došlo k jeho přejmenování při příležitosti 100. výročí úmrtí Alexandra Sergejeviče Puškina, který zde navštěvoval carské lyceum.
38 fotek, letos v listopadu, 207 zobrazení, přidat komentář | cestování
Dešťovou sobotou 25. listopadu 2017 jsme se prošli z nádraží v Dasnicích přes Šabinu a Arnoltov do Kostelní Břzy. Odtud jsme pokračovali do Kamenice ke kapličce sv. Máří Magdalény. Výlet jsme ukončili v Březové.
59 fotek, 8.9.2017, 77 zobrazení, přidat komentář | cestování
KČT Slovan Karlovy Vary - Baltská cesta 2017.
8. září 2017 Pskov. Pskovský krom, někdy též Pskovský kreml je středověký kreml v centru ruského Pskova, někdejší středisko Pskovského knížectví. Stojí na úzkém vysokém výběžku na soutoku řek Velikaja a Pskova. První stavbou kremelského komplexu byl Chrám svaté Trojice, postavený na příkaz kyjevské kněžny Olgy v 10. století. Soudobá 78 m vysoká katedrála byla vystavěna na témže místě v letech 1682-1699 v moskevském stylu. V roce 1935 byla uzavřena a přeměněna na muzeum ateismu. Znovu otevřena byla během německé okupace, kdy také začala její renovace, která pokračovala i po osvobození. Zničený ikonostas byl obnoven již roku 1988.
192 fotek, podzim, 170 zobrazení, přidat komentář | cestování
KČT Slovan Karlovy Vary - Velká cesta západem USA
17. 10. 2017 USA. California - Joshua Tree
Národní park Joshua Tree leží na jihu Kalifornie, od hranic s Mexikem ho dělí 140 km. Oblast zahrnuje 800 000 akrů pouští Mojave a Colorado. Název Joshua Tree National Park je odvozen od pro park typického stromu Joshua Tree (česky juka krátkolistá, latinsky Yucca brevifolia). Za národní park byl Joshua Tree NP prohlášen 31. prosince 1994. Popularita národní parku Joshua Tree raketově vzrostla v roce 1987, kdy vydala kapela U2 své nejprodávanější album The Joshua Tree. Název stromu Joshua Tree vymysleli Mormoni v 19. století. Unikátní tvar jim připomínal biblický příběh, ve kterém se Joshua (Jozue) natahuje holýma rukama k nebesům. https://chcidoameriky.cz/narodni-park-joshua-tree-v-kalifornii
73 fotek, podzim, 111 zobrazení, přidat komentář | cestování
KČT Slovan Karlovy Vary - Velká cesta západem USA
16. říjnaí 2017
Twentynine Palms (29 Palms) je situované v poušti Mojave v jižní Kalifornii. Leží severně od přírodního parku Joshua Tree. Filmové městečko Pioneertown postavili v roce 1940 hollywoodští investoři a natočili zde od té doby více než 50 filmů.
118 fotek, podzim, 120 zobrazení, přidat komentář | cestování
KČT Slovan Karlovy Vary - Velká cesta západem USA 2017.
16. října 2017. Seligman - Kingman
U. S. Route 66 byla původní mezistátní dálnice v americkém dálničním systému, kam byla zařazena 11. listopadu 1926. Vedla z Chicaga přes Missoury, Kansan, Oklahomu, Texas, Nové Mexiko, Arizonu a Kalifornii, kde v Los Angeles končila. Route 66 byla nahrazena novou soustavou dálnic a oficiálně byla vyřazena z dálniční sítě 27. července 1985. Značná část původní vozovky Route 66 byla rozšířena a použita při výstavbě nových dálnic. Díky snaze nadšenců v 90. létech je zbylá část (v místech, kde dálnice vede jinudy) stále k dispozici jako turistická atrakce jménem Historic Route 66. Jeden z nejdelších souvislých dochovaných úseků původní trasy vede mezi městečky Seligman a Golden Shores v Arizoně. Na této trase leží i městečko Kingman, které se pyšní titulem „srdce Route 66“.
106 fotek, podzim, 87 zobrazení, přidat komentář | cestování
KČT Slovan Karlovy Vary- Velká cesta západem USA.
15. října 2017 - Grand Canyon
Grand Canyon je nejdelší kaňon na světě. Byl vytvořen řekou Colorado v severní Arizoně a tvoří podstatnou část národního parku Grand Canyon, jednoho z prvních národních parků založených v USA. Kaňon, který tok řeky Colorado modeloval milióny let, je téměř 446 kilometrů dlouhý, se šířkou od 500 metrů do 29 kilometrů. Největší hloubka je okolo 1 600 metrů. Řeka Colorado a její přítoky se téměř dva milióny let zařezávají vrstvu po vrstvě sedimenty coloradské plošiny.
40 fotek, v úterý, 99 zobrazení, 158 komentářů