Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

klt 

Salzwedel, Sasko - Anhaltsko, část čtvrtá, 2016.

31 fotek 26.1.2016 - zobrazení
Město Salzwedel (22 000 obyv.), leží v rovině při soutoku řek Dumme a Jeetze, 85 km sz. od Magdeburku. Patrně v 9. stol. tu vznikl strážní hrad, který byl od r. 1057 sídlem markrabat. Osada u hradu se r. 1233 uvádí jako město.V historickém centru obtékaném oběma řekami, se dochovaly části hradeb a řada hrázděných domů. Při Reiche Strasse (sev. část městského jádra) stojí pozdně gotická brána Steintor(kolem r. 1530) a vých. od ní pozdně gotický kostel sv. Kateřiny (Katharinenkirche,15. stol.).
Východnímu okraji městského jádra dominuje, nad řekou, vysoká gotická brána Neupervertor (15. stol.), z další brány Altpervertor (jv. okraj jádra) se dochovala věž Karlsturm ( l4. stol.).
Přibližně uprostřed historického jádra stojí při Burgstrasse rnohutná válcová věž někdejšího hradu; podle tradice v něm dal markrabě Gero v 10. stol. zavraždit 30 slovanských velmožů, které pozval na přátelskou
hostinu. Nejvíce hrázděných domů se zachovalo v jz. části městského jádra, kde také stojí pozdně gotická Staroměstská radnice (Altstádtisches Rathaus, kolem r.1509) se zdobenýrni štíty. Sousední kostel sv Vavřince (Kirche St. Lorenz) byl postaven ve 13. stol.v přechodném románsko-gotickém slohu, jeho klenba je pozdně gotická (15. Stol.). V ulici An der Marienkirche 3 (již. od Vavřineckého kostela) sídlí v domě z r. I578 Danneilovo muzeum (Danneil-Museum s expozicí historie aj.). S muzeem sousedí pětilodní pozdně gotický kostel P. Marie (Kirche St. Marlen. 1450 - 1485) s bohatě vyřezávaným oltářem (kolem r. 1510).

zdroj: Olympia, Průvodce Německem.

Proměňte svá alba ve fotoknihu

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Levně, rychle, jednoduše.


Vytvořte ze svých fotek

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.